Test CAGE

Test CAGE należy do grupy najpopularniejszych tzw. testów przesiewowych i skriningowych, którego zadaniem jest wychwycenie osób przejawiających wczesne symptomy picia ryzykownego i/lub szkodliwego, a także objawy uzależnienia.
Test CAGE jest bardzo wygodny, na jego wypełnienie potrzebne jest mniej niż 1 minuta. Test ten składa się z czterech pytań, na które trzeba odpowiadać szczerze. 
Nazwa testu CAGE (ang. klatka) pochodzi od pierwszych liter najważniejszych słów w poszczególnych pytaniach wersji oryginalnej:
(ang. Cut – redukować),  (ang. Angry – zły), (ang. Guilty – winny), (ang. Empty – pusty).

TEST CAGE
1. Czy zdarzyły się w Pana/Pani życiu takie okresy, kiedy odczuwał/a Pan/Pani konieczność ograniczenia swego picia?
2. Czy zdarzało się, że różne osoby z Pana/Pani otoczenia denerwowały Pana/Panią uwagami na temat Pana/Pani picia?
3. Czy zdarzyło się, że odczuwał/a Pan/Pani wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
4. Czy zdarzało się Panu/Pani, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi (picie na pusty żołądek)?

Jedna odpowiedź twierdząca świadczy o podejrzeniu problemów alkoholowych, natomiast dwie lub więcej odpowiedzi na „TAK” sugerują prawdopodobieństwo poważnych problemów alkoholowych. 

Ważne: test CAGE nie jest wystarczający do postawienia diagnozy uzależnienia. Warto pamiętać, że test nie jest narzędziem diagnostycznym i nie wolno w oparciu o wyniki tych testów wyrokować o diagnozie. Żadne samobadanie nie zastąpi wizyty u specjalisty. 
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych